Memory Alpha
Advertisement
Memory Alpha
Real World article
(written from a Production point of view)
MA SNW star.png
Warning!
This page contains information regarding Star Trek: Strange New Worlds, and thus may contain spoilers.


The Frontier Awaits

This page contains information specifically pertaining to the first season of Star Trek: Strange New Worlds, whose episode premieres are consecutively streamed on Paramount+.

Episodes

Title Episode Prodno. Stardate Original Airdate
Strange New Worlds 1x01 101 1739.12–2259.42 2022-05-05
Children of the Comet 1x02 102 2912.4 2022-05-12
Ghosts of Illyria 1x03 103 1224.3 2022-05-19
Memento Mori 1x04 104 3177.3-3177.9 2022-05-26
Spock Amok 1x05 105 2341.4 2022-06-02
Lift Us Where Suffering Cannot Reach 1x06 106 1943.7 2022-06-09
The Serene Squall 1x07 107 1997.9 2022-06-16
The Elysian Kingdom 1x08 108 2341.6 2022-06-23
All Those Who Wander 1x09 109 2510.6 2022-06-30
Episode 10 1x10 110 2022-07-07

Background information

  • StarTrek.com announced on 12 March 2021 that actual production of Strange New Worlds had begun. As with the Discovery show that had spawned it, the new show would be entirely produced in Toronto, Canada. [1] Additionally, the hiring of cast members Olusanmokun, Chong, Rose Gooding, Bush, and Navia was revealed. Also revealed was the circumstance that the script, written by Executive Producer and Co-showrunner Akiva Goldsman, was completed for the series' pilot episode, based off a story written by Goldsman (who was also the designated director for the episode), Alex Kurtzman, and Jenny Lumet. [2]
  • On 24 July 2021, Christopher Pike performer Anson Mount announced that principal photography, aka "production", for the first season had wrapped right on schedule, despite the challenges presented by the COVID-19 pandemic. [3]

Credits

Starring

And

Crew

Main titles

A CBS Studios Production

Casting by
Margery Simkin, CSA
Orly Sitowitz, CSA
Main Title Theme by
Jeff Russo
Music by
Nami Melumad
Costume Designers
Bernadette Croft
Gersha Phillips (1x01)
Edited by
Andrew Coutts, CCE (1x01, 1x05)
Dana Gasparine (1x02, 1x03)
John Wesley Whitton (1x04)
Production Designer
Jonathan Lee
Director of Photography
Glen Keenan, CSC (1×01, 1x02, 1x04)
Magdalena Gorka, ASC, PSC (1x03, 1x05)
Co-Producers
Sarah Tarkoff
Robin Wasserman
Robyn Johnson
Produced by
Andrea Raffaghello
Supervising Producers
Beau DeMayo
Bill Wolkoff
April Nocifora
Jason Zimmerman
Co-Executive Producers
Kristen Beyer
Akela Cooper
Davy Perez
Chris Fisher
Executive Producers
Eugene Roddenberry
Trevor Roth
Jenny Lumet
Frank Siracusa
John Weber
Aaron Baiers
Heather Kadin
Henry Alonso Myers
Akiva Goldsman
Alex Kurtzman
Based Upon Star Trek Created by
Gene Roddenberry
Created by
Akiva Goldsman & Alex Kurtzman & Jenny Lumet
Teleplay by
Akiva Goldsman (1x01)
Story by
Akiva Goldsman & Alex Kurtzman & Jenny Lumet (1x01)
Written by
Henry Alonso Myers & Sarah Tarkoff (1x02)
Akela Cooper & Bill Wolkoff (1x03)
Davy Perez & Beau DeMayo (1x04)
Henry Alonso Myers & Robin Wasserman (1x05)
Directors
Akiva Goldsman (1x01)
Maja Vrvilo (1x02)
Leslie Hope (1x03)
Dan Liu (1x04)
Rachel Leiterman (1x05)
Andi Armaganian (1x06)
Sydney Freeland (1x07)
Amanda Row (1x08)
Chris Fisher (1x10)

End titles

Producer
Paul Gadd
Associate Producer
Jennifer Haufler
Production Managers
David Vaughan
Jillian Ordowich
First Assistant Director
Woody Sidarous (1x01, 1x02, 1x04)
George Assimakopoulous (1x03)
Second Assistant Director
Ben Marrello (1x01, 1x02, 1x04)
Sterling Thomas (1x03)
Guest and Co-Starring
Canadian Casting By
Robin D. Cook, CSA
Original 'Star Trek' theme By
Alexander Courage
Set Decorator
Justin Craig
Property Master
Jim Murray
Supervising Art Director
Jody Clement
Art Directors
Hayley Isaacs
Tijana Petrovic
Matt Morgan (1x01)
Art Director / AR
Alex Schnobb
1st Assistant Art Directors - Motion Graphics
Tim Peel
Stephanie Chris
Ashkan Zahiri
Mason Robertson
Alex Brock
1st Assistant Art Directors - Graphic Design
Stuart Pearce
Bruce Wrighte
1st Assistant Art Directors - Set Design
Esther Kao
John Kim
Michael R. Edmund (as "Mike Edmund" (1x02))
Anne Malee Van Koeverden
Chris Ouimet
Cheryl Wan
Simon Guilbault (1x01)
Sean Harkin (1x01)
Leah McDonald
Nirav Jadeja
Alyssia Ma
Melodie St. Clair
Christine Gonsalves
Maryann Adas (1x01)
Catherine Lam (1x01)
Jane Stoiacico (1x01)
John Allen (1x01)
Mark-André Tratch (1x01)
Neal Hall (1x01)
Nick Augustyn (1x01)
Ahn Mur (1x01, 1x02)
Mike Stanek (1x01, 1x02)
Robert Emery (1x01, 1x02)
Shirin Rashid (1x01, 1x02)
Ben Turnbull (1x01, 1x02)
Monica Navarette (1x01, 1x02)
Stephany Koutroumpis (1x01, 1x02)
Mariya Haponenko (1x01, 1x02)
Emilie Poulin (1x01, 1x02)
Melanie Viger (1x01, 1x02)
Darryl Agawin (1x04)
1st Assistant Art Directors - Concept Artists
Mike Rigby
Rhys Yorke
Andy Tsang (1x01)
Kirstin Herbst
Bartol Renoulic (1x01)
Sanford Kong (1x01)
Joshu de Cartier
Ryan Dening (1x01)
Daniel J. Burns (1x01)
Tracy Genereux (1x01, 1x02)
Ulrich Zeidler (1x01–1x03)
Third Assistant Director
Madesta Buffam (1x01)
Lucas Vaughan (1x01, 1x03, 1x04)
Mohammad Saadoun (1x02)
Lily Yang (1x03, 1x04)
Set Production Assistants
Erik Arnesen
Zaid Orgamseh
Jordan Mulgrave
Script Supervisor
Lisa Burling (1x01, 1x02, 1x04)
Jeannine Dupuy (1x03)
A Camera Operator
François Daignault
B Camera Operator
Matthew Cree
C Camera Operator
Keith Hlady (1x01, 1x03, 1x04)
Peter Sweeney (1x02)
Sound Mixer
Sylvain Arseneault
Boom Operator
Tim Sayle
LA Casting Associate
Melanie J. Brown
Canadian Casting Associates
Jonathan Oliveira, CSA
Ashley Gray
Location Managers
Michael Campbell
Teresa Gough (1x02–1x04)
Assistant Location Managers
Kevin Allen
Bruce Jackson (1x02–1x04)
Location Production Assistants
Tobi Bello (1x01)
Graeme Smith
Alex Quintana-James (1x02–1x04)
Costume Supervisor
Karen Lee
Costume Consultant
Gersha Phillips (1x02–1x04)
Assistant Costume Designers
Sarah Goodwin
Heather English
Emily Jasper
Department Head Prosthetics
Chris Bridges
Department Head Make-Up
Maribeth Knezev
Department Head Hair
Yasmine Crosdale
Prosthetic Design and Supervision
J. Alan Scott
Prosthetic Design
Bodin Sterba
Prosthetic Design and Sculpting
JD Bowers
Prosthetics Coordinator
Damon Weathers
Production Accountant
Joanne Barrington
First Assistant Accountants General
Rose Lister
Vanna Roopchand (1x01, 1x03, 1x04)
First Assistant Accountants Payroll
Allyson Cameron
Tim Hay
Second Assistant Accountants
Mary-Grace Battistella
Diana Duric
Teva Halfon
Third Assistant Accountant
Jennifer Mesich
Lighting Design By
Harry Stroud
First Company Grip
Mitch Holmes
1st Assistant A Camera
Andrew Stretch
1st Assistant B Camera
Mark Giles
1st Assistant C Camera
Scott Cowan
2nd Assistant A Camera
Stephen Gould
2nd Assistant B Camera
Rudy Mammitzsch
2nd Assistant C Camera
Dave McCallion (1x01, 1x03)
Martin Monette (1x02)
Patricia Meyer (1x04)
Digital Imaging Technician
Ronald Schlueter
2nd Unit First Assistant Director
Sorcha Vasey
2nd Unit 2nd Assistant Director
Jesse Glass
Lead VFX Supervisor
Jason Zimmerman
Senior VFX Producer
Aleksandra Kochoska Dekovic
VFX Supervisor
Alexander Wood
VFX Producer
Peter Davis
Associate VFX Supervisor
Charles Collyer
On-Set VFX Supervisor
Ralph Sevazlian
VFX Project Manager
Shawn Ewashko
VFX Artist
Eric Hance
VFX Compositors
Greg Wadsworth
Eddie Gutierrez
Lead VFX Coordinator
Liz Alvarez
VFX Coordinator
Brian Lis
VFX On-Set Coordinator
Ross Vivian
Post Production Supervisor
Ruben Michael Molina
Assistant Editor
Preston Rapp (1x01)
Trevor Lindborg (1x02, 1x03)
Matthew Capocci (1x04)
VFX Editors
Anthony Safarik
Rebecca Weigold
Post Production Coordinators
Nicholas Estrin-Barks
Sophia Best (1x01, 1x03, 1x04)
Post Production Assistant
Tony Lugo (1x01, 1x03, 1x04)
Technical Consultant
Dr. Erin Macdonald
Production Coordinator
Alexandra MacKenzie
Script Coordinator
Tad Summers
First Assistant Production Coordinators
Michael Raffaghello
Gillian West
Second Assistant Production Coordinators
Robyn Scott
Office Production Assistants
James Carmichael
Aidan Carter
Victor Ruso
Cast Coordinator
Zahra Liberté Aldünia
Storyboard Artist
Rob Ballantyne
Digital Asset Manager
James Jarvis
Art Department Coordinator
Rebecca Moran
Stunt Coordinator
Neil Davison
Fight Coordinator
Eric Daniel
Special Effects Coordinator
Philippe Maurais
First Lead Dresser
Kevin Haeberlin (1x01–1x03)
Lead Dresser
Carlos Caneca
Contact Lens Supervisor
Mandy Ketcheson
Key Scenic
Jason Kirk
Lead Scenic
Leslie McCullagh
Head Painters
Tim Campbell
Claire Rosa
Construction Coordinator
Zach Vero
Head Carpenter
Eric Taylor
On Set Carpenters
Dominic Pipitone
Thomas Lawson
Transportation Coordinator
Holly Barbet
Transportation Captain
Russell Smith
Transportation Co-Captain
Lalchan Samaroo
Writers' Assistant
Onitra Johnson
Assistants to A. Kurtzman
Monica Shapiro
Aviel Mann Ballo
Assistant to A. Goldsman
Bethany Lehman
Assistant to H. Myers
Skylar Ojeda
Assistant to H. Kadin
Kathleen Schenck
Assistant to A. Baiers
Nora Rigney
Assistant to H. Raffaghello
Rachel Woroner
Executive Assistant
Sam Rosati
COVID-19 Supervisor
Katalina Kovecses
COVID-19 Compliance Officers
Craig Galbraith
Christopher Lane
COVID-19 Observers
Leah Thiffault
Gilhiesa Smith
COVID-19 Testing Coordinators
Laila Kharouba
Lang Bunka
Paco Gampp
COVID-19 Cast Assistant
Sarah Reynolds
Sound Services By
Warner Bros. Post Production Creative Services
Sound Supervisor
Matthew E. Taylor
Sound Effects Supervisor/Designer
Michael Schapiro
Sound Effects Editors
Kip Smedley
David Barbee
Dialogue Editor
Sean Heissinger
Re-Recording Mixers
Todd M. Grace, CAS
Ed C. Carr III, CAS
Rick Santizo, CAS (1x01–1x03)
Brittany Ellis (1x01)
Sean Madsen (1x02, 1x03)
Mix Technicians
Charles Hamilton
Mike Jimenez
Foley Editor
Clay Weber (1x01, 1x03, 1x04)
Foley Artists
Rick Owens (1x01, 1x03, 1x04)
Clay Weber (1x02)
Alex Ullrich
Foley Mixer
John Sanacore
Sound Assistant Editors
Deron Street
Damon Cohoon
Supervising Composer
Jeff Russo
Music Editor
Matt Decker
Main & End Titles Score Engineer and Mixer
Michael Perfitt
Main & End Titles Scoring Assistant
Sam Lucas
Main & End Titles Orchestra Editor
Ben Fox
Main & End Titles Orchestrators
Nolan Livesay
Jason Livesay
Score Engineer and Mixer
Dennis Sands
Score Orchestrator
Jeff Kryka
Scoring Assistant
Natalia Goldstein
Mick Giacchino (1x01)
Orchestra Contractor
Gina Zimitti
Assistant Orchestra Contractor
Whitney Martin
Dailies Services Provided By
Picture Shop Toronto
Dailies Operators
Eric Harrison
Michael Krahn
Workflow Producer
Kevin Camilleri (1x01, 1x03, 1x04)
Workflow Supervisor
Barbara Lucchesi (1x02, 1x03, 1x04)
Digital Archiving Technician
David Robertson
Metabanq Architect
Jesse Korosi
General Manager
Evan Gervais
Post Services Provided By
Company 3
Company 3 Producer
Giovanni Digiorgio
Sr. Online Editor
Heydar Adel
Supervising Colorist
Stefan Sonnenfeld
Colorist
J. Cody Baker
VFX Consulting Supervisor
Mahmoud Rahnama
Editing Systems
Pacific Post
Main Title Design By
Picturemill
Visual Effects By
Ghost VFX
Pixomondo (1x01, 1x02)
Crafty Apes
Storm (1x01)
FX3X
AR Screen Effects By
Clara Studio Inc. (1x01–1x03)
Production Companies
Secret Hideout
Weed Road Pictures
Roddenberry Entertainment
Paramount+

Uncredited

Casting department
Meghan Apostoles – Casting Assistant
Set Decoration
Rosen Chongarski
Costume and Wardrobe department
Sue Furlong – First Cutter
Jennifer M. Johnson – Key FX Costumer
Gloria Young Kim – Costume Illustrator [4]
Keith Lau – Costume Concept Artist
Beverly Law – Textile Artist
Wing Lee – Costume Cutter
Daniel Hyun Lim – Costume Concept Artist [5]
Anna Pantcheva – Key Textile Artist
Merv Perez – FX Costumer
Sylvia Petiquan – FX Costumer
Alexander Silberberg – Key FX Costumer
Makeup department
Kevin Carter – Contact Lens Painter
Allan Cooke – Prosthetic Makeup Artist
Anna Della Zazzera – Prosthetics Artist
Kayla Dobilas – Special Makeup Effects Artist
Andrea Heldman – Assistant Makeup Artist
Shaun Hunter – Lifecasts
Olga Kirnos – Key Makeup Artist
Traci Loader – Prosthetic Makeup Artist
Alejandra McKenna – Prosthetic Makeup Artist
Daniella Pluchino – Prosthetics Lab Technician: Lifecasts / Prosthetic Makeup Artist
Ashley Dawn Szabadi – Assistant Makeup Artist
Helen Todd – Prosthetic Artist
Marlena von Kazmier – Prosthetic Makeup Artist
Shane Zander – Key Prosthetics Artist
Sava Zeranska – Prosthetics Artist
Second Unit and Assistant Directors
Rory James – Assistant Director
Art department
Michael Derrah – Storyboard Artist
Sébastien Dumond – On-Set Dresser
Jonathan Graham – Mold Shop Supervisor
Tanya Hart – Props Coordinator
Steeve Henry – Technical Set Decoration Buyer/Build Coordinator
Jared Krichevsky – Concept Artist
Damon Marcus – Painter
Carl Michaloski – Molding and Casting
Lina Namrud – Construction Office Manager
Shirin Rashid – Set Designer
Mauricio Ruiz – Concept Artist
Trevor Smale – Assistant Art Director
Zachary Vero – Construction Coordinator
Sound department
Emmanuel Ombilod – Sound Utility/2nd Boom Operator
Visual Effects
Zoe Blackbourn – Digital Matte Painter
Tiffany Herzog – Visual Effects Coordinator: Crafty Apes
Jason Shulman – Animator
Cary Smith – On Set VFX Supervisor
Johnny Guang Yuan He – Matte Painter: Pixomondo
Stunt department
Patrick Kerton – Stunt Rigger
Greg Leach – Stunt Safety
BJ Prince – Stunt Safety
Ana Shepherd – Stunt Safety
Martin Williams – Key Stunt Rigger
Camera and electrical department
Matthew Bujok – Drone Pilot
Josh Campbell – Rigging Grip
Michael Cherrington – Technodolly Operator
Glendon Davis – BTS Camera
Tyler Dowey – Video Playback Operator
Victor Jolic – Video Coordinator: Daily
A. Peter Molnar – Lighting Console Programmer
Jesse Moriarty – Libra Head Technician
Anthony Nocera – Video Coordinator
Shawn Benjamin Osborne – LED Technician
Dallas Suess – LED Technician
Location Management
Nick Chandler – Location Manager
Nikhil D'Souza – Location Scout
Transportation department
Igor Kaplan – Production Driver
Holly Meeker – Transportation Coordinator
Additional Crew
Nadir Baig – Production Assistant
Christian Bobak – Craft Service 6-Hour Compliance Driver
Matthew Fraser – Set Medic
Jules Pitch – Location Support
Lindsay Somers – Intimacy Coordinator
Cassidy Watkins – Clearance Coordinator
Jennifer White – Dialect Coach: Jess Bush
First season in series Seasons of
Star Trek: Strange New Worlds
Next Season:
SNW Season 2
Advertisement